Cosel PJA300F-24 24V Power Supply
SKU: 000534
Brand : Cosel
Category : Enclosed panel-mount PSUs
Model Number : PJA300F-24
Manufacturer Part Number : PJA300F-24
Dispatch within 10 days
0 People watching this product now!
Description
Cosel PJA300F-24 is a low-profile 1U enclosed AC-DC power supply in the PJA series, delivering 24 V DC at 12.5 A with 300 W rated output. It accepts universal single-phase 85 to 264 V AC input, provides adjustable output voltage, uses forced-air cooling with an internal fan, and includes automatic overcurrent recovery plus overvoltage protection for industrial and general-purpose equipment.
Specification
Electrical Input/Output
Input Voltage85–264 V AC 1Φ
Output Current12.5 A
Output Voltage24 V DC adjustable 21.60–26.40 V
Power300 W