Schneider Electric ATV212HU15N4 is an Altivar 212 variable speed drive rated 1.5 kW (2 hp) for 480 V three-phase, with built-in EMC features and IP21 enclosure, optimized for HVAC applications like fans, pumps, and blowers.
ABB ACS150-01E-02A4-2 Micro VFD
Siemens 6SL3223-0DE25-5AG1 5.5kW VFD
Schneider ATV212HU15N4 1.5kW VFD
SKU:
000010
| Brand | : | Schneider Electric |
| Category | : | Pump / FAN / HVAC drives |
| Model Number | : | ATV212HU15N4 |
| Manufacturer Part Number | : | ATV212HU15N4 |
Dispatch within 10 days
0
People watching this product now!
Description
Specification
Electrical Input/Output
| Power | 1.5 kW |
|---|---|
| Input Voltage | 380–480 V, 3-phase |
| Output Current | 3.7 A |
| Output Voltage | 230 V (IEC) / 240 V (NEC), 3-phase AC |